Бібліотечне краєзнавство в культурному просторі Олександрійського району

           «Згадайте предків своїх, щоб історія перед вами не згасла», - цими словами Ольги Кобилянської можна охарактеризувати краєзнавчу роботу бібліотек. Адже краєзнавство - це безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь. Не можна пізнати історії всієї держави, не знаючи минулого і сьогодення своєї малої батьківщини, землі, де народилися і виросли. Саме заходи краєзнавчого спрямування виховують почуття патріотизму, любові до Батьківщини, до рідного краю, формують почуття відповідальності за долю свого краю, своєї країни. Сьогодні краєзнавча діяльність бібліотек Олександрійської районної централізованої бібліотечної системи набула актуального і пріоритетного значення. На початку жовтня, працівники  оранізаційно-методичного відділу  центральної районної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського провели районний зональний семінар - практикум «Бібліотечне краєзнавство в культурному просторі району: сучасний стан та перспективи розвитку».
        Місце для проведення семінару вибрано в мальовничому куточку Олександрійського району, в селі Олександрівка, яке здавна славиться працьовитими людьми, культурними надбаннями, звичаями і традиціями, пісенною та театральною творчістю. Для учасників семінару було проведено екскурсію селом, познайомились з пам’ятками, зокрема, з храмом прихожан РУНВіри, на стіні якого установлено меморіальну дошку Леву Силенку, уродженцю села Богоявленське (нині Олександрівка), відомому філософу і мислителю, засновнику Рідної Української Національної Віри, духовному лідеру, автору "Мага Віри" - монументальної праці, в якій зібрані унікальні знання стародавньої історії України, традиції і звичаї українців.
        На ганку сільського будинку культури учасники художньої самодіяльності на чолі з сільським головою, за народною традицією, зустрічали гостей хлібом сіллю. Семінар відкрили начальник відділу культури і туризму Олександрійської районної державної адміністрації  Воропаєва Ніна Миколаївна та директор Олександрійської районної централізованої бібліотечної системи, Чуянова Надія Миколаївна. З теплими словами вітання на Олександрівській землі звернулась до учасників семінару сільський голова Ніколенко Тамара Борисівна, яка озвучила цікаві факти з минулого та сучасного життя села. Про бібліотеку розповідала завідуюча бібліотекою-філією, Валентина Ярославівна Жовтоножко. Під час відеопрезентації дізнались про історію бібліотеки, про бібліотекарів, зокрема Галину Іванівну Півняк, яка віддала більше 30 років цій бібліотеці, вона також була присутня на заході. Познайомились учасники заходу і з краєзнавчими напрацюваннями бібліотеки, з музейною кімнатою, народознавчим куточком, сучасно оформленими книжково-ілюстративними виставками.
      Емоційно насиченим був масовий захід - краєзнавча світлиця «Душа на полотні», під час якої місцеві майстрині – вишивальниці Шаповал Марія Миколаївна, Козак Ніна Петрівна, згадали, як почали вишивати, як прививають  любов своїм дітям, онукам, представляли свої роботи. Шаповал Оксана прочитала вірш «Вишиванка», який вона присвятила своїй бабусі. Більшість присутніх, не могли втримати сліз від проникливої пісні «Мамина сорочка», у виконанні Наталії Гаврилець, директора Олександрівського будинку культури. На закінчення заходу пані Наталія розповіла про одне з своїх захоплень, газетоплетіння, та провела майстер-клас. Побачивши її вироби, а це і кошики, грибочки, млинок, в багатьох виникло бажання спробувати оволодіти цією технікою плетіння.
      Бібліотечні працівники збагатили свої професійні знання, адже було надано консультації та методичні поради: «Краєзнавча діяльність бібліотеки: нові тенденції,  традиційні цінності» (завідуюча організаційно методичним відділом Левченко Надія Іванівна), «Бібліотечне краєзнавство - сходинка до виховання особистості» (завідуюча відділом обслуговування Губа Олена Вікторівна), «Краєзнавчий бібліотечно-інформаційний сервіс в умовах інформаційного суспільства» (бібліограф Сторожко Наталія Вікторівна), «Туризм, як один із інноваційних напрямків в діяльності бібліотеки» (методист Кан Любов Іванівна). А от на платформі генерації ідей «Краєзнавчий Бібліо - PR», вже самі бібліотекарі фантазували, пропонували як і які ресурси, інструменти використовувати, щоб популяризувати, а говорячи сучасними словами - піарити, краєзнавчу роботу бібліотек. А як приклад, вже готового піар – продукту, презентували туристичний маршрут «Духовними дорогами села Олександрівка», який розроблено відділом культури і туризму Олександрійської районної державної адміністрації.
          Підсумовуючи роботу семінару, бібліотечні працівники висловлювали своє бачення подальшого розвитку краєзнавчої роботи в  бібліотеках, впровадження інноваційних форм роботи, послуг, що відповідають сучасними реаліям життя, адже своєчасна і вичерпна краєзнавча інформація живить не лише мозок, але й душу.
               Але це ще не кінець. Як же могли залишити Олександрівські господині своїх гостей без свого найсмачнішого куліша.
       Повертаючись додому було таке відчуття, ніби нас огорнули аурою доброзичливості і душевного тепла, кожного з нас переповнювало почуття вдячності за гостинність і за той емоційний заряд любові і доброти, який  залишить помітний слід у душі кожного, хто відвідав і відвідає село Олександрівка.




      

Коментарі

Популярні публікації